جغرافیا و آمایش Teheran.Iran. geographie et amenagement

آموزش و پژوهش علمی جغرافیا ( شناخت سرزمین ) و آمایش سرزمین ، کپی و استفاده ی غیر مجاز از محتویات این سایت در هرگونه سازمان اداری ممنوع است .

چند تجربه از آمایش سرزمین در فرانسه و نتایج متغیٌر آنها


چند تجربه از آمایش سرزمین در فرانسه


و نتایج متغیٌر آنها


اولین تجربه های آمایش سرزمین در فرانسه آنقدرها هم متعدد نبوده اند؛ و در واقع اقداماتی محدود و زودگذر بوده اند؛ مثل « برنامه ملی آمایش سرزمین » در سال 1957 میلادی برابر 1336 شمسی ، تا آن که بعدا" استراتژی بسیار پر بحث و فحصی در باره آن مدوٌن شد ( در زمان حکومت ژنرال دوگل با تاسیس « هیئت نمایندگی امور آمایش سرزمین و تحرکات منطقه ای »  و اقداماتی که آن هیئت انجام داد ) .

از آن جدید تر موضوع رها ساختن برنامه آمایش سرزمین ( برنامه سال 1993 میلادی برابر با 1372 شمسی که اجرائی نشد ) است ؛ تجربه ای که بر انصراف از یک استراتژی گسترده و همه جانبه برای تمام سرزمین فرانسه ، مهر تائید زد . از آن زمان به بعد دولت فرانسه بیشتر همٌ خود را در بخش های خاصٌی که از نظر سرزمینی مشکلات بیشتری دارند مصروف می دارد ( گرایشی که از اوایل دهه 1980 ، و با توجه به مسائل حادتر محله های سیاسی - اداری در شهرها ، مسائل روستائی ، و معضلات حوزه های صنعتی تحت بازسازی ، بیش و بیشتر افکار دولتیان را به خود معطوف داشته است ) .

آنگاه ، و صرفنظر از طرح های زیربنائی جاده ای و راه آهن که بنا به مصوبه های اوٌل آوریل 1992 ، و مبتنی بر قانون هدایت حمل و نقل  داخلی که درتاریخ 30 دسامبر1982به تصویب رسید ، می رسیم به قانون راهبر حمل ئو نقل مورخ4 فوریه 1995 ( قانون پاسکه ) که اصلاحات و بهبودبخشی به «طرح ملٌی آمایش و توسعه سرزمین » را به صورتی بسیاربلند پروازانه در نظر  داشت و البته سریعا" شکست خورد و متقاعد شد . با اینهمه به مقیاس هائی  آمایش سرزمین هنوزهم در فرانسه وجود دارد ، مثل :

* روند جدید تجدید نظر در طرح هادی منطقه ایل - دو - فرانس ( پاریس) ، طرح هادی جزیره کُرس در جنوب فرانسه ، و طرح های هادی سرزمین های ماوراء بحار فرانسه .

* رهنمود ( دستورالعمل های کلٌی ) سرزمینی آمایش (  دتا ) از ماده ال  111 - 1 - 1 قانون شهرسازی فرانسه .

طرح منطقه ای آمایش و توسعه سرزمین ( سرادت ) ، به مثابه یک سرزمین مستقل ، بنا به قانون ُوی نه .    


تاریخ ارسال: سه‌شنبه 7 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 05:43 ب.ظ | نویسنده: علیرضاآیت اللهیAlireza Aayatollahi.Tehran.Iran | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد