جغرافیا و آمایش Teheran.Iran. geographie et amenagement

آموزش و پژوهش علمی جغرافیا ( شناخت سرزمین ) و آمایش سرزمین ، کپی و استفاده ی غیر مجاز از محتویات این سایت در هرگونه سازمان اداری ممنوع است .

آمایش سرزمین یا اصلاحات فضای جغرافیائی


آمایش سرزمین یا اصلاحات فضای جغرافیائی

آمایش سرزمین ، به مفهوم خاص و باصطلاح علمی این اصطلاح ، یک کار جغرافیائی است ؛  یعنی مشغول شدن به اصلاح جغرافیای فلان سرزمین بنا به شبکه های متعدد ارتباطی آن ( راهها - آب - فاضلاب - برق - گاز - مخابرات - و... ) ، توسعه شهری ، و مکانیابی صنعتی . امٌا در واقع و به مفعوم وسیع این اصطلاح ، هر عمل جغرافیائی یک عمل آمایشی است .

منبع اصلی :

https://fr.wikipedia.org/wiki/Am%C3%A9nagement_du_territoire

علیرضاآیت اللهی :

دخالت بر چهره ی زمین ، حتی کاشت یک نهال یا گذاشتن یک خشت ، به نوعی ساماندهی وضع موجود به منظور وضع مطلوب انسان است ؛ و از ابتدای خلقت بشر وجود داشته است . آن کودکی که دو قلوه سنگ را به فاصله می گذارد تا دروازه ای برای فوتبال کردن خود داشته باشد یک فعالیتراساماندهی میکند؛ همچنان که مردی که تیری چوبی وسط جاده می اندازد تا خطرناک بودن عبور از آنجا را نشان دهد ؛ از این رو برخی از پژوهشگران دوران آمایش را به دو دوره ی اصلی تقسیم می کنند :

-آمایش قبل از آمایش که به صورتی خود بخودی و عادی قبل از 1930 - 1950 ، که دوران تدوین مطالعات آمایشی محسوب می شود ، وجود داشته است .

- آمایش جدید یا باصطلاح آمایش سرزمین به صورت علمی که از اواسط قرن نوزدهم ، به خصوص در فرانسه ، ابداع شده و به صورت رشته ای از علوم انسانی تدوین یافته است .

بنظر ما آمایش تدوین یافته نیز قرن ها قبل از این در ایران وجود داشته است و امروزمی توان از درجات بدوی و پیشرفته در این رشته گفتگو کرد .تاریخ ارسال: سه‌شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 05:18 ب.ظ | نویسنده: علیرضاآیت اللهیAlireza Aayatollahi.Tehran.Iran | چاپ مطلب
نظرات (1)
سه‌شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1395 09:18 ب.ظ
nilooo-teh
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سعادت و خوشبختی رو براتون آرزومندم...خوشحال میشم به منم سر بزنین نیومدی هم اشکال نداره بازم ممنون موفق باشی
96518
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد