X
تبلیغات
زولا

جغرافیا و آمایش Teheran.Iran. geographie et amenagement

آموزش و پژوهش علمی جغرافیا ( شناخت سرزمین ) و آمایش سرزمین ، کپی و استفاده ی غیر مجاز از محتویات این سایت در هرگونه سازمان اداری ممنوع است .

فایده جغرافیا ، تعریف جغرافیا و روشهای مطالعاتی آن

فایده جغرافیا ، تعریف جغرافیا و روشهای مطالعاتی آن


از قدیم الایٌام برخی کمٌ و کیف استفاده از جغرافیا را بسته به روشی می دانند که مطالعات جغرافیائی با آن صورت گرفته است ؛ و عموما" در مطالعات جغرافیائی به چهارروش سنٌتی و متداول ، معتقد اند :

- تحلیل فضائی پدیده های طبیعی و انسانی ( جغرافیا در نقش مطالعاتی در امر توزیع موجودات زنده بر سطح کره خاکی ) .

- مطالعات متداول و سنٌتی قرون قبل ( محل ها و نواحی )

- مطالعات روابط بین انسان و محیط زیست وی

- تحقیقات علوم زمین .

با اینهمه چغرافیای نو یا پیشرفته ی امروزی ، رشته ای جامع یا آنچنان که در ایران متداول شده است « میان رشته ای » است که قبل از همه به درک بهتر کره زمین ، و تمام پیچیدگی هائی که بین محیط طبیعی و موجودات زنده آن وجود دارد می پردازد ؛ و آن نیز نه تنها در این که پدیده های روی زمین چگونه اند ؟ ؛ بلکه به همچنین به این موضوع که چگونه تغییر و تحول یافته به صورت کنونی در آمده اند .

تامدتی مدید  جغرافیا دانانی چون ژاکلین بُن اَمور جغرافیا را به مثابه رشته ای می دیدند که در میان علوم متفاوت نقشی چهار راهی به خود گرفته به خصوص به صورت پلی مرتبط بین علوم انسانی و علوم طبیعی در آمده است ؛ و طبیعتا" با این شیوه فکری تقسیمی اساسی در مطالعات جغرافیائی به عمل آمده است :

- جغرافیای طبیعی

- جغرافیای انسانی

با این وجود جغرافیا همچنان مطالعه همه جانبه ای است که هم به آثار زندگی جوامع بر روی زمین ( و آنهم البتٌه به صورت پدیده های فضائی ) ، و هم به طبیعت ( قشر بندیهای طبیعی به ویژه در مورد کوهها و آثار آب و هوائی ... ) می پردازد و نیز هم به حرکتهای موجود از طرفی در جامعه ها ( مظاهر اقتصادی - اجتماعی در سواحل آسیائی اقیانوس آرام ، صنایع زدائی از کشورهای پیشرفته ی اقتصاد بازار ، و ... ) و هم در محیط طبیعی ( تغییرات کلٌی در طبیعت ، بالا آمدن سطح آب دریا ها و.... )  .

 بنابر این جغرافیا دو هدف عمده دارد :

- آثار انسانی و طبیعی

- حرکات انسانی و طبیعی

 و این هردو از لحاظ :

- جمعیتی

- اقتصادی - اجتماعی

- فرهنگی

- آب و هوائی

- و غیره 

که در فضای زندگی ما وجود دارند ؛ و از طرف دیگرجغرافیا به تدریج ، و روز به روز بیش از پیش ، به حوزه هائی فرهنگی - هنری چون نقاشی منظره ، رمان نویسی یا سینما نیز وارد می شود .

نهایتا" با چنین مقدمه ای است که ما میتوانیم به بحث اصلی فایده جغرافیا و کاربرد آن ، به ویژه در برنامه ریزی توسعه و آمایش سرزمین ، بپردازیم .


ترجمه و اقتباس علیرضا آیت اللهی از :           

https://fr.wikipedia.org/wiki/G%C3%A9ographie


تاریخ ارسال: یکشنبه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 06:33 ب.ظ | نویسنده: علیرضاآیت اللهیAlireza Aayatollahi.Tehran.Iran | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد